Böcek, Fare, Sinek, Kene Gibi Zararlıların İlaçlaması Hakkında Sık Sorulan Sorular

 • Soru
  Hangi ilaç uygulamasını öneriyorsunuz ?
  Cevap
  Kokulu ilaçlama tüm haşere (böcek) türleri (tahta kurusu, bit, pire, güve, hamam böcekleri, kalorifer böcekleri, akrep, karınca, tespih böceği, akarlar, kulağa kaçan, fare, sıçan, çıyan, örümcek, kertenkele tahtakuruları, tahta kurdu, sinek, sivri sinek, vb) üzerinde etkilidir.
  Jel ilaçlama ise hamam böceği, kalorifer böceği oryantal hamam böceği, amerikan hamam böceği, kara Fatma, vb gibi haşereler üzerinde etkilidir.

  Soru
  Jel ilaçlama ile sıvı ilaçlama arasındaki fark nedir ?
  Cevap
  Diğer ilaçlama yöntemlerinde yapılması gereken ön hazırlıkların jel ilaçlama için yapılması gerekmez. Hasta, yaşlı ve çocukların bulunduğu ortamlarda jel ilaçlama güvenle yapılabilir. Jel ilaçlama günün her saatinde, günlük işlerinizi aksatmadan uygulanabilir.

  Soru
  İlaçlama esnasında mekanı terk etmem gerekiyormu ?
  Cevap
  Kokulu olarak yapılan ilaçlamalarda mekanınızı birkaç saat terk etmeniz gerekiyor. Kokusuz olarak yapılan böcek ve kemirgenlere karşı yapılan tüm haşere ilaçlamalarında mekanınızı terk etmenize gerek yoktur. Uygulama esnasında ve uygulama sonrasında mekanınızı kullanabilirsiniz.
  Jel ilaçlama uygulamasında ilaçlama yapılan yerin terk edilmesi gerekmez. İlaçlama sırasında servis ekibimizin yanında bulunabilirsiniz.

  Soru
  İlaçlama sonrası ekibinizden herhangi bir belge yada rapor alacakmıyım ?
  Cevap
  İlaçlama sonrasında servis sorumlusu tarafından ilaç uygulama yapılan alanlara ne tür ilaçlar kullanıldığı,kullanılan bu ilaçların miktarlarını ve ekipmanların adlarına ilişkin ayrıntıları içeren servis sorumlunuz ve sizin ortak imzanızı taşıyan bir servis raporu verilecektir.

  Soru
  Ev içinde ve dışında yapılan ilaçlamalar bitkilerimi veya ev hayvanlarımı etkilermi ?
  Cevap
  Kokulu ilaçlamalarda insan veya evcil hayvanlar ilaçlama yapılan yerde duramaz ancak bitkilere zararı olamaz, kokusuz ilaçlama ve jel ilaçlama da size, bitkilerinize ve evcil hayvanlarınıza zarar vermez. Kokulu uygulamalarda evcil hayvanlarınızın 2 veya 3 saat kadar dışarıya çıkartılması gereklidir.
  Dışarı çıkartılması mümkün olmayan vs. mekanınız da akvaryumunuz varsa uygulamadan önce akvaryum hava almayacak şekilde bantlanmalıdır ve üstüne ıslak havlu serilmelidir.
  Eğer bahçenize sıvı ilaçlama yapılmışsa, sadece bu sıvı ilaç kuruyuncaya kadar evcil hayvanlarınızı alandan uzak tutmanız yeterlidir.

  Soru
  Uygulamadan sonra böcek görülebilir mi ?
  Cevap
  Bazen kısa süre için görülebilir bunun nedeni her bir böceğin etkilenmesi için önce yeterli miktarda insektisit (ilaç) kullanılması gerekmektedir. Deri ve gerekirse ağız yolu ile de tüketmesi gerekmektedir.
  Bazen uygulamadan sonra çok haşere görebilirsiniz çünkü insektisite maruz kalan haşerelerin sinir sistemleri etkilendiği için insektisit kalıntısından uzaklaşıyor olacaklardır.
  Ayrıca kullanılan insektisitler ani etkiden çok kalıcı etki gösterebilmesi ve haşerelerin insektisitlerin yuvalarına taşıyabilmelerine yöneliktir.

  Soru
  Kokulu ilaçlama öncesinde neleri kaldırmalıyım ?
  Cevap
  Mutfaktaki açıktaki yiyecek içecek gıdalar kaldırılmalıdır. Veya ilaçlamadan sonra sıvı bulaşık detarjanı ile yıkanması gerekir.

  Soru
  Kokulu ilaçlamadan sonra nelerin yıkanması gerekir ?
  Cevap
  El yüz ve banyo havluları başınızı koyduğunuz yastık kılıfları 9 Yaşından küçük çocukların tüm giysileri kapalı dolaplarda veya çekmecelerde olsa bile ilaç orayada girer elbiselere nufuz eder.

  Soru
  İlaçlama randevu saatinde değişiklik yapabilirmiyim ?
  Cevap
  İlaçlama servis saatinde değişiklik yapmak isterseniz 1 gün önceden şirketimizi arayıpta istediğiniz gün ve saati söyleyebilirsiniz.

  Soru
  Kokusuz ilaçlamadan sonra temizlik yapılmalımıdır ?
  Cevap
  Kokusuz ilaçlamadan sonra ince temizliğe gerek yoktur. Sadece mutfaktaki ilaçlamadan önce kaldırmadığınız Tabak, Çanak,Tencere, Tava, kaşık, çatal, yani mutfak eşyaları sıvı bulaşık deterjanı koyup sıcak su ile yıkanmalıdır. Yalnızca tezgâhlar, zemin ve masa üstlerinde ıslak temizlik yapılmalıdır. ilacın uygulanacağı süpürgelikler, kapı pervazları, dolap içleri ve arkaları, fırın ve aspiratör arkaları ,gibi yerlerde kuru temizlik yapılmalı ve ilacın kalması sağlanmalıdır. Böylece yumurtadan çıkacak ve henüz ilaçla temas etmemiş olan haşerelerde ilaçla temas edecek ve sorun tamamıyla çözülecektir.
  Not:Kapı çerçeveleri fırın ve buzdolabı arkaları süpürkelikler 15 gün silinmemelidir. Amaç ilacın kalıcı tesiri sayesinde dışarıdan gelen ve yumurtadan çıkacak böceklerinde ilaca temas etmesini sağlayıp onlarında ölmesidir.

  Soru
  Böcekler insana ne gibi zarar verirler ?
  Cevap
  Böcekler hastalık taşırlar ağzı açık gıdalarımıza salyalarını bırakırlar çok yedikleri ağzı açık kaplar içinede kusarlar buda insanda gıda zehirlenmelerine neden olur. Görüntüleri bile insanı iğrendirir.

  Soru
  Akrep soktuğunda ne yapmalıyım ?
  Cevap
  Akrep soktuğu zaman sokulan yer temiz kesici aletle jilet veya biçak ucu ile o nokta biraz kesilip oradan ağızla emip yutmadan hemen tükürülür. Amaç akrep zehrinin dışarı çıkarılması sağlanır. Akrebin soktuğu yer bir karış üstünden bölge sıkı bir bezle sarılır. Amaç zehrin tüm vücuda yayılmasını önlemektir. hemen yakın bir hastaneye başvurmak gerekir.

  Soru
  Hangi haşereler kan emer ?
  Cevap
  Kene, pire, bit, sivrisinek, tahtakurusu, insanların kanını emerler. ısırdıkları yerde sert ve kaşıntılı lezyonlar oluşur.

  Soru
  Böcekler ne yerler ?
  Cevap
  Böcekler sebze meyve ve bulaşık kaplarındaki yemek artıklarını ve üstü açık kaplardaki gıdalardan yerler.

  Soru
  İlaçlama kimyasalları insan sağlığı veya evcil hayvanların sağlığı için tehlike oluşturuyor mu ?
  Cevap
  Dünya sağlık Teşkilatı (WHO), hem de T.C. sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış kimyasallardır. Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın çeşitli önde gelen laboratuarları tarafından Halk Sağlığını Koruma programı dâhilinde akut anlamda tehlike oluşturmadıkları ve sınıflandırılmış “en az zehirli insektisitler” kategorisinde bulundukları kabul edilmiş kimyasallardır. Bunlara ek olarak bizim “İnsan ve çevre sağlığı” ile “Etkin Uygulama ve Koruma” prensipleri dahilin de yapılan uygulamalarda, en az miktarda kimyasal ve en az temas alanı ilkeleri uygulanarak, kimyasallar ile temas riski en aza indirgenmiştir.

  Soru
  Evimi yada iş yerimde kendim ilaçlama yapabilirmiyim ?
  Cevap
  Tabiki ilaçlama yapabilirsiniz.Ancak haşerenin biyolojisini,üreme ve yerleşme yerlerini,soruna göre doğru ilacı,ilaçlama şeklini ve dozunu bizler kadar bilemediğiniz için mutlaka eksik işlem yapabilirsiniz.Buda sorunun devam etmesine ,sık sık ilaçlama nedeniyle böceğin bağışıklık kazanmasına,yanlış ilaç ve doz yüksekliğinden sağlığınızı tehtit etmeye,ve bizim maliyetimizin üstünde bir ilaçlama maliyet gideriyle karşılaşmanıza neden olabilir.